Monika Dąbrowska Picewicz O mnie

plen

Monika Dąbrowska-Picewicz

 

Ur. w 1976 r w Oświęcimiu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na wydziale Ceramiki i Szkła. W 2006 roku została laureatką programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „ Młoda Polska”.

Uczestniczyła w wystawach w Polsce i za granica, między innymi we Wrocławiu, Bielsku Białej i Krakowie , w Guebwiller we Francji w wystawie „Młoda Ceramika Polska” , w pokonkursowych międzynarodowych wystawach w Carouge w Szwajcarii i w Alcorze w Hiszpanii.

Brała udział w międzynarodowych sympozjach i plenerach ceramicznych: w Bolesławcu, Luboradowie i w Toskanii we Włoszech. Obecnie mieszka i prowadzi autorską pracownię ceramiki w Kętach.

 

Moje prace to przestrzenne obrazy emocjonalne, w których bryła staje się pretekstem do zaistnienia koloru i faktury. Na powierzchni prostych form zestawiam ze sobą różne materiały ceramiczne takie jak: szkliwa, angoby i masy barwione. Eksperymentuję z dodatkowymi składnikami: keramzytem, kawałkami metalu i szkła. Zestawiam, łączę, dopasowuję. Czasami bazując na intuicji wykorzystuję spontaniczny gest, czasami długo, mozolnie wypracowuję kształt. Funkcję traktuję jako dodatek, który wzbogaca formę rzeźbiarską o nowa wartość lub nadaje jej bardziej codzienny wymiar.

Monika Dąbrowska-Picewicz